شرکت طاهرتاج پارس

آخرین اخبار و مقالات ما

-جوش-زدن.jpg

چرا صورت ما جوش میزند؟

انواع جوش صورت را در این مقاله میخواهیم به شما عزیزان معرفی نماییم و راه حل هایی را جهت پیشگیری از آن به شما ارائه دهیم. قبل از آن که خود یک متخصص پوست و مو شوید باید ابتدا راجب دلایل فیزیولوژیکی بوجود آمدن آنها اطلاعاتی بدست آوریم. بخاطر برخی از مشکلات پوستی که شامل اختلال بخش های تولید کننده ی چربی پوست به وجود آمده است، صورت ما جوش میزند. به طور کلی این بخش ها به دلایلی بیش فعال میشوند و شروع به تولید مقدار زیادی چربی میکنند.

به طور معمول ارگانیسم های زنده ی میکروسکوپی که روی پوست وجود دارند در این حجم زیاد چربی به دام میوفتند و باعث ایجاد آلودگی و تولید ترشحات میشوند. زمانی که غدد چربی پوست که در انتها فولیکول مو قرار دارند، بیش فعال میشوند، جوش (آکنه) ظاهر میشود. صورت، بالای کمر، سینه و شانه از جمله نقاطی هستند که در بدن انسان بیشتر در معرض جوش زدن هستند.

به طور کلی اگر بخواهیم تعریفی از جوش داشته باشیم میتوان گفت که جوش علامت واضحی از التهاب پوستی است، به خصوص زمانی که بر روی پوست ظاهر میشود.

حال میخواهیم به انواع جوش صورت یا همان آکنه ها بپردازیم:

 

انواع جوش صورت

جوش

 

Comedone (جوش های زیر پوستی)

کمودون هنگامی بوجود میاید که فولیکل های مو بر اثر افزایش چربی و سلول های مرده پوست مسدود شود. حال کمدون ها به دو نوع جوش سر سیاه و سر سفید که جزء انواع جوش صورت میباشد، تقسیم میشود.

 

انواع جوش صورت

جوش

Whiteheads (جوش سر سفید)

 نام دیگر آن کمودون بسته نیز میباشد، زیرا چربی های سلول مرده پوست از باز شدن مجرای بسته شده جلو گیری میکند و همین موضوع موجب میشود که عفونت در زیر پوست باقی بماند و اگر همین التهاب یا عفونت بیرون بیاید شبیه دانه ی کوچکی با حبابی از چرک است.

 

سر سفید

سر سفید

 

Blackheads (جوش سر سیاه)

بر عکس جوش های سر سفید کمودون های آن نیز باز میباشد. به همین خاطر به راحتی به چشم می آیند و رنگ تیره ای دارند و روی سطح پوست ظاهر میشوند.این تصور که این جوش ها به دلیل آلودگی پدید آمدند کاملا اشتباه است. سعی نکنید که با این شدت جوش های سر سیاه را تمییز کنید زیرا باعث میشود پوست شما آسیب ببیند و مشکلات دیگری همچو ضخم بر روی پوست شما پدید آید. در معرض هوا قرار گرفتن ملانین غدد چربی باعث سیاهی سر این جوش ها، است و در واقع میتوان گفت که اکسید شده اند.

 

 سر سیاه

سر سیاه

 

Papules (سفت دانه یا پاپول)

این نوع از آکنه ها برآمدگی های سفتی بر روی پوست هستند که در آن ها مایع واضحی وجود ندارد. اکثرا به رنگ صورتی دیده میشوند ولی گاهی اوقات میتوانند رنگ هایی مثل قهوه ای، بنفش و قرمز داشته باشند.

 

انواع جوش صورت

جوش

Pustules (پاسچول)

بر خلاف جوش های پاپول که در آن ها مایع واضحی وجود دارند، پاسچول ها چرکی هستند و به وضوح بر روی پوست دیده میشوند. این عفونت سفید یا زرد رنگ است که مخلوطی از باکتری، گلبول سفید و سلول های مرده پوستی میباشد و قاعده ی این جوش ها قرمز رنگ است و سطح رویی آن ها سفید میباشد. دستکاری این نوع از جوش ها باعث میشود جای آن ضخم یا تیره رنگ شود.

پاسچول

پاسچول

Knobs (ناب)

ناب ها یکی دیگر از انواع جوش صورت می باشد اگر بخواهیم از نظر ریخت شناسی به آن نگاه کنیم، شبیه به سفت دانه ها هستند. این جوش ها دردناک هستند و در زیر پوست قرار دارند.

 

ناب

ناب

Cysts (کیست)

به راحتی میتوان آن را بر روی پوست تشخیص داد. این عفونت همانند پاسچول ها پر از چرک است اما دردناک تر  و بزرگترند و معمولا جای آن ها بر روی پوست باقی می ماند.

 

کیست

کیست

از جوش زدن پیشگیری کنید

جمله ی معروف “پیشگیری بهتر از درمان است” همیشه برای هر مشکلی پاسخ گو است. به همین دلیل قصد داریم چند روش پیشگیری جوش های صورت را برای شما عزیزان بیان کنیم. جوش زدن به عوامل ترکیبی گوناگونی مرتبط است که برخی از این عوامل از کنترل ما خارج هستند که میتوان از سرعت طبیعی سیستم تجدید پوست و تعادل هورمونی به عنوان مثال یاد کرد. درست است که در جوش زدن نقشی نداریم اما در برابر آن هم آنچنان بی دفاع نیستیم. پس میتوانیم در برابر جوش زدن، راه حل پیشگیری را در دستور کار قرار دهیم.

شست و شوی روزانه

با شستن صورت خود باکتری ها، سلول های مرده و چربی های اضافه ی صورت را ازبین ببرید، توجه داشته باشید که باید در روز ۲ بار و با ملایمت شست و شوی صورت داشته باشید.

به یاد داشته باشید که علت جوش، آلودگی پوست نیست و شستن بیش از حد صورت تنها باعث میشود که پوست صورت شما خشک شود و همین امر مسبب افزایش تولید چربی صورت است. بنابراین دقت داشته باشید که اگر روندی بر روی پوست شما جواب داد تعداد شست و شو را افزایش ندهید و همان روند را ادامه دهید.

 

شست و شوی صورت

شست و شوی صورت

لایه بردارهای زبر را به پوست خود نمالید

استفاده از لایه بردار خوب است اما تنها به شرطی که از لایه بردار های خفیف استفاده کنیم یعنی لایه بردار هایی که دانه های ریز و نرم دارند پس ترجیحا از محصولاتی که دارای مواد خرده های پوسته بادام یا زردآلو هستند خودداری کنید، زیرا باعث تحریک پذیری پوست میشود و ایجاد خراش میکند.

 

از الکل استفاده نکنید

اگر از شیرپاک کن استفاده می کنید از محصولات با پایه ی الکل ایزوپروپیل یا سایر الکل های شوینده استفاده نکنید. الکل به دلیل اینکه قدرت قبض کننده ی زیادی که دارد لایه ی سطحی پوست را برمیدارد. این کار باعث میشود که غدد پوستی تولید چربی بیشتری داشته باشند. نهایتا نتیجه ی آن پوستی خشک و ملتهب است که احتمالا جوش های بیشتری میزند.

 

ورزش

یکی دیگر از راه های جلوگیری از زدن انواع جوش صورت، ورزش کردن است. اگر بخواهیم درباره ی فواید ورزش کردن صحبت کنیم باید یک لیست بلند بالا برای آن تهیه بکنیم اما میتوانیم از بین آن فواید به

  • ۱٫ کمک به گردش خون
  • ۲٫ آرامش بخش بودن
  • ۳٫ کاهش استرس
  • ۴٫ افزایش انرژی

اشاره کرد و طبیعتا پوست صورت هم از گردش خون بالا و اکسیژن رسانی بیشتری که بر اثر ورزش کردن بوجود آمده است بهره مند میشود.

 

ورزش

مصرف آب و رژیم غذایی سالم

فقط به این منظور رژیم غذایی سالم مورد توجه است که مواد مورد نیاز برای جنگیدن با جوش ها را در اختیار بدن قرار میدهد و غذا ها به هیچ عنوان دلیل جوش زدن نیستند. صبحانه را از وعده های غذایی خود حذف نکنید، زیرا صبحانه نیرو محرکه فرآیندها متابولیسم بدن است و در طول روز به شما انرژی میدهد. میوه های تازه مصرف کنید و رژیمی متعادل داشته باشید که همه ی گروه های غذایی در آن استفاده شده باشد و روزانه حداقل ۸ لیوان آب بخورید و اگر ورزش میکنید یا در فصل گرما به سر میبرید، حتی بیشتر آب بنوشید.

 

جوش ها را دست کاری نکنید

در آوردن چرک جوش ها و یا فشار دادن انواع جوش صورت با ناخن یا هر چیز نوک تیزی باعث می شود مسیر باکتری های آن جوش تغییر کند و به عمق بیشتری از پوست برسد که نتیجه ی آن تشدید التهاب و عفونت خواهد شد. و جدا از همه ی این مسائل طبیعتا به بافت پوست اطراف جوش آسیب میرساند و باعث میشود جای جوش باقی بماند.

پوست در برابر تابش آفتاب محفوظ باشد

بدون استثنا و در تمام روزها از کرم ضد آفتاب با spf حداقل ۱۵ استفاده کنید. اگرچه مجاورت اندک با نور آفتاب میتواند در آغاز برای یک آکنه مفید باشد، اما گول نخورید زیرا این منافذ کوتاه مدت هستند. تماس طولانی با نور آفتاب  پوست صورت را خشک میکند و باعث تولید بیشتر چربی بیشتر میشود و نتیجتاً صورت جوش میزند.

 

 

انواع جوش صورت
استراحت

حداقل ۷ الی ۸ ساعت خواب کافی شبانه داشته باشید زیرا بدنی که به اندازه ی کافی استراحت داشته باشد منابع لازم و کافی را برای مقاومت در برابر جوش های صورت در اختیار دارد و سیستم ایمنی بدن افزایش میابد. اگر چه سیستم ایمنی قوی به کلی مانع زدن جوش میشود اما در مبارزه با عفونت جوش ها کمک میکند و بهبود جوش ها سرعت بالاتری پیدا میکند.

آرام باشید

زمانی که آرامش خود را از دست می دهید، غده ی آدرنال، هورمون کورتیزول را روانه ی جریان خون شما میکند. این عمل باعث میشود غدد چربی پوست شما چربی بیشتری تولید کند که این عمل منجر به جوش زدن بیشتر پوست میشود. پس روزانه مدتی از زمان خود را صرف استراحت و مطالعه کردن، مدیتیشن یا یوگا و دوش گرفتن بگذرانید یا هر کاری که باعث میشود شما احساس آرامش داشته باشید. این یک قدم اساسی است.

ما  دستگاه لیزر پوست و مو و زیبایی را به شما عزیزان پیشنهاد می نماییم جهت رفع انواع جوش های صورت، حتما قبل از استفاده از دستگاه های لیزر پوست و مو در مورد آن تحقیق نمایید.

 

خرید دستگاه لیزر دایود

لیزر رفع موهای زائد

adminچرا صورت ما جوش میزند؟
اشتراک گذاری این مطلب

شما هم به جمع گفتگو بپیوندید (اما لطفا فارسی تایپ کنید)